Wdzięczność w naszym życiu

„Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś,
tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny”
(Iyanla Vanzant)

Czym jest wdzięczność? Wdzięczność jest między innymi wewnętrznym uczuciem zobowiązania wobec osoby, która nam w jakiś sposób pomogła (czujemy potrzebę odwzajemnienie się za okazaną nam pomoc). Można by to nazwać „długiem wdzięczności”, który zaciągamy u innej osoby, aby go w swojej przyszłości spłacić (to uczucie nas obciąża, niekiedy na długie miesiące czy lata, aż wykonamy zaległe „dobro” dla „dłużnika”).

Jest jeszcze uczucie wdzięczności niekierowane do osób, które coś dobrego dla nas zrobiły. To uczucie jest piękne i czyste, gdyż nie jest obciążone żadnym długiem do spłacenia. Moim największym uczuciem wdzięczności jest wdzięczność za własne istnienie, że mogę żyć i cieszyć się pięknem dookoła siebie. Jestem również bardzo wdzięczna za możliwość bycia przy moim umierającym mężu. Choć było to bardzo bolesne przeżycie, dało mi ono wielką siłę, dzięki której jestem w stanie obecnie poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w moim życiu. Jestem wdzięczna nie tylko za te miłe doświadczenia, ale i również za te bolesne – to dzięki nim jestem obecnie tu, gdzie jestem.

W życiu nie wszystko idzie po naszej myśli, co wcale nie oznacza, że Wszechświat działa na naszą niekorzyść. On wie najlepiej, czego w swoim życiu powinniśmy doświadczyć, a czego nie. Jakby się spełniały wszystkie nasze plany i marzenia, moglibyśmy całkowicie zepsuć swoją linię losu, a co za tym idzie naszą drogę do głębszego poznania samego siebie (duchowego wzrostu). Niekiedy musimy doświadczyć rozczarowania i wewnętrznego załamania, aby pojąć pewne głębsze duchowe prawdy.

Nie patrz na pewne sytuacje jako „pechowe”, one wszystkie mają w sobie jakiś ukryty cel, trzeba jedynie go odkryć / zrozumieć. To, że dzisiaj doświadczasz trudów życiowych, nie oznacza tego, że już niebawem nie będzie lepiej. Nie ma tego złego, co by nam na dobre nie wyszło. Nawet w negatywnym można znaleźć, zauważyć coś pozytywnego. Jeśli potrafimy obserwować to co dzieje się w naszym życiu łatwiej nam jest zauważyć dobre strony czegoś, co nie poszło po naszej myśli.

Niekiedy mężczyźni smucą się, że partnerka, z którą byli od nich odeszła… ale nie dostrzegają tego, że ich związek był pasmem kłótni, niezadowolenia i frustracji (dzięki rozstaniu ów mężczyzna wreszcie może uspokoić swoje nerwy i mocniej zająć się sobą). Niektórzy panicznie boją się samotności, dlatego, gdy ich partner / partnerka od nich odchodzi, ciężko to przeżywają… lecz tak naprawdę właśnie wtedy mają czas na zajrzenie do własnego wnętrza… do zobaczenia jakie emocje się w nich kotłują i co w nich samych wymaga naprawy.

Wiele osób nie ma czasu, aby zaglądać do swojego wnętrza, bo spełnia zachcianki i pragnienia swojej „drugiej połówki”, lecz ignorowanie tego aspektu w dłuższej perspektywie nie prowadzi do niczego dobrego. Zakładamy na nos różowe okulary i nie dostrzegamy tego, co w drugiej osobie jest toksyczne, a co tak naprawdę nas niszczy – udajemy, że tego nie widzimy, lecz mimo wszystko to na nas oddziałuje. Po czasie problemy zaczynają się piętrzyć, a związek psuć… tylko od nas zależy czy postanowimy go ratować, czy damy sobie z nim spokój i wybierzemy inną drogę.

Czasami trzeba zebrać się na odwagę, aby przerwać toksyczną relację i zrobić miejsce na coś nowego, w przeciwnym razie nigdy nie ruszymy do przodu. Nie widzimy wszystkiego, co ma nam życie do zaoferowania, więc pozwól sobie na puszczenie problemu, który jedynie wżyna się Tobie w palce, a wtedy niewykluczone, że Wszechświat obdarzy Cię czymś lepszym / czymś bardziej wartościowym.

„W twoim życiu zawsze będą ludzie, którzy traktują cię źle.
Pamiętaj, by podziękować im za uczynienie cię silnym”
(Zig Ziglar)

Bądźmy w życiu wdzięczni za małe rzeczy np.: uśmiech dziecka, radosne merdanie ogona naszego psa, który wita nas, kiedy wracamy do domu, zachód słońca itp. Może potrafisz być wdzięczny, za to, że wczoraj uciekł Tobie autobus, dzięki czemu mogłeś pójść do domu przez park, w którym zachwycił Ciebie śpiew ptaków. Pamiętajmy, nasze życie składa się z tych małych, codziennych prostych wydarzeń. Wielu czeka na te wielkie chwile, lecz nie zauważają tych małych, które mogą być równie piękne i cenne, które obdarowują nas radością i czynią nasze życie godnym przeżycia. Nauczmy się je zauważać. Jeśli żyjemy świadomie, to potrafimy wyłapać takie małe, codzienne, piękne momenty.

Jak okazywać swoją wdzięczność?

„Najpiękniejszą formą szczęścia jest wdzięczność.
Należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków.”
(Walter Dirks)

Można to czynić na wiele sposobów, nie musi to być nic wielkiego, można podarować drugiej osobie swój uśmiech, swoją uwagę, kwiaty, książkę, upieczone przez siebie ciasto, można pójść z samotnym sąsiadem na spacer itd.

Mam dla Ciebie ćwiczenie:

Możesz wykonywać je codziennie. Zastanów się i pomyśl przez chwilę, za co w dzisiejszym dniu możesz być wdzięczny? Zapisz to na kartce lub w zeszycie specjalnie do tego przeznaczonym. Ja przed laty założyłam sobie właśnie taki zeszyt, w którym spisuje, za co każdego dnia jestem wdzięczna, mogą to być osoby np. członkowie rodziny, ludzie w pracy, sąsiedzi itd. Możemy być wdzięczni również różnego rodzaju sytuacjom, zwierzętom, naturze, samym sobie itd. To właśnie uczucie wdzięczności sprawia, że nasze serce się otwiera i jesteśmy w stanie przyjąć dary, które każdego dnia czekają na to, aby do nas dotrzeć. Wystarczy odczuwać w sobie wdzięczność, a zobaczysz, jak życie Ciebie obdaruje. Zacznie się pojawiać w nim więcej radości, zadowolenia, szczęścia, zaczniesz zauważać drobne, lecz piękne rzeczy w swoim życiu. Także zaczniesz zwracać uwagę na ludzi, których do tej pory nie zauważałeś.

Odczuwanie wdzięczności wzbogaca moje życie, daje mi szczęście, zadowolenie, podnosi moją energię życiową. Wdzięczność to stan, w którym moje serce otwiera się i jego energia rozchodzi się we mnie i dookoła mnie. Jest to stan wewnętrznej błogości i niesamowitego szczęścia, humoru, spokoju, harmonii. Wdzięczność to miłość wysyłana przez serce. Odczuwanie wdzięczności jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Jestem wdzięczna za te odczucia i za to, że mogę je przeżywać i odczuwać. Wdzięczność pozwala mi na doświadczanie każdego dnia więcej radości i zadowolenia z istnienia, którym dzielę się z innymi.

Jeśli chcesz, możesz sam się o tym przekonać, wybór należy do Ciebie 🙂

„Wdzięczność otwiera wrota do…
potęgi, mądrości, kreatywności całego wszechświata.
Otwierasz te wrota właśnie za pomocą wdzięczności”
(Deepak Chopra)


Meggi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *