Energia i moc kwiatów

Kwiaty są radością dla mych oczu i mej Duszy. Ich piękno, delikatność, lekkość, subtelność, ich kolory, kształty, zapachy poruszają mnie dogłębnie… docierają do rdzenia mej istoty. Kwiaty pomagają mi w codziennym życiu, podtrzymują mnie na duchu i wnoszą więcej koloru do mojego życia. Każdego dnia czuję ich energię i moc. Wspierają mnie w procesie transformacji. Przebywając wśród nich, mogę szybciej osiągnąć wewnętrzną harmonię, gdyż poprawiają moje samopoczucie. To moje „Kolorowe Muzy”, są moim natchnieniem oraz ukojeniem w smutnych chwilach. Od dzieciństwa kwiaty mnie wspierały i otaczały swoją miłością i energią.

Kwiaty są tu po to, aby pomagać nam wzrastać, ewoluować, tylko my nie zdajemy sobie z tego sprawy… co więcej nie każdy nawet je zauważa! Kwiaty mają moc uzdrawiania (Esencje Bacha) i wspierania nas zdrowotnie (picie herbatek ziołowych, zażywanie sproszkowanych ziół) oraz pomagają nam w naszym duchowym wzroście. Jednym słowem wzmacniają nasze ciało, jak i Ducha. Picie naparów kolorowych kwiatów ziół oddziaływuje dobroczynnie na poszczególne organy i przywraca im ich zakłóconą wibrację, która zmieniła się przez chorobę.

„Ku czemu zwraca się dusza, jeśli nie ma terapeuty, którego mogłaby odwiedzić? Zabiera swoje problemy do drzewa, nad brzeg rzeki, do towarzystwa zwierząt, na spacer bez celu przez ulice miasta, na długie oglądanie nocnego nieba. Po prostu patrzy przez okno, lub gotuje wodę na kubek herbaty. Oddychamy, rozluźniamy i odpuszczamy i co pojawiło się znika” – James Hillman

Moc kwiatów:

Moja duszyczka bardzo lubi towarzystwo kwiatów i często wspominam o nich innym ludziom, aby ich zainspirować do kontaktu z nimi… natomiast nie lubię kwiatów ciętych, gdyż nie podoba mi się ich uśmiercanie. Możemy rozkoszować swoje oczy kwiatami w doniczkach, w ogrodach, w parkach… – ogrodnicy wykonują wspaniałą robotę, aby sprawić nam przyjemność pięknym widokiem ładnie skomponowanej kwiecistej przestrzeni. Również można kwiaty malować lub fotografować (sama to czynię, co widać na powyższych obrazkach).

Jeśli przebywam pośród kwiatów, drzew, natury wypełniają mnie piękne uczucia, wtedy odczuwam, że moja Dusza się cieszy i promieniuje zadowoleniem, doenergetyzowuje się. Przebywanie wśród kwiatów jest dla mnie rodzajem medytacji, mogę wśród nich kontemplować godzinami, nie odczuwam w ich towarzystwie upływu czasu, który tak naprawdę nie istnieje, gdyż wszystko dzieje się właśnie TERAZ.

Jeśli przebywasz wśród kwiatów to prawdopodobnie jesteś bardziej wrażliwy, odczuwasz i widzisz więcej, niż ci, którzy nie zwracają na nie swojej uwagi. Jeśli jest mi smutno lub czuję, że zatraciłam swój wewnętrzny balans to kieruje się ku kwiatom, dzięki czemu bardzo szybko powraca do mnie radość, zadowolenie i wewnętrzna harmonia. Kwiaty dają ukojenie mojej Duszy, która należy do tych wrażliwych / delikatnych. Tak naprawdę kwiaty mają zdolność i odpowiednią wibrację do tego, aby pomóc naszej Duszy przypomnieć sobie kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Jak wiemy wszyscy jesteśmy istotami duchowymi, nieważne, czy jesteśmy ludźmi, zwierzętami czy roślinami, ważne jest to, abyśmy odnosili się do siebie z szacunkiem i nie krzywdzili się wzajemnie.

Od dziecka pragnieniem mojego serca było, aby podróżować, aby poznawać świat, zobaczyć inne krainy, jak ludzie żyją, jak wyglądają, a przede wszystkim, jakie oni tam mają drzewa, kwiaty, ptaki, kolory, jak wygląda ich natura. Nie myślałam o tym pragnieniu zbyt intensywnie, czasami nawet o nim zapominałam… lecz w głębi swojego serca czułam, że ów pragnienie zostanie w mojej przyszłości spełnione. To właśnie dzięki kwiatom, drzewom, ptakom (niezależnie, gdzie w danym momencie życia przebywałam) czułam się jak w domu 🙂 Świat mnie bardzo ciekawił, jak funkcjonuje, jaka kultura go zamieszkuje, jakie ma zwyczaje. Po czasie Wszechświat odpowiedział na moje wewnętrzne szczere pragnienie, za co jestem mu bardzo wdzięczna… i dziękuję również sobie, że nie zwątpiłam i że byłam cierpliwa (choć jako dziecko nie należałam do tego typu osób). Naprawdę się opłacało wierzyć i czekać.

„Kwiaty to oczy, którymi można patrzeć na przyrodę”
(Gerhard Uhlenbruck)

Kwiaty są pomostem, które łączą nas z naszym wnętrzem, gdy potrzebujemy wsparcia duchowego. W chwilach kryzysu dobrze jest udać się do ogrodu lub na łąkę, gdzie możemy spotkać wiele ich rodzajów – sami intuicyjnie będziemy wiedzieli, w które miejsce (do jakich kwiatów) powinniśmy się udać. Kwiaty podnoszą nasze wibracje i wyrównują naszą energetykę. Gdy już będziesz przy kwiatach, obserwuj swoje reakcje, swój nastrój… czy ulega z czasem zmianie? Czy Twój smutek, przygnębienie ulegają osłabieniu? Kwiaty w łatwy sposób pomagają człowiekowi się wewnętrznie otworzyć – pobudzają nasze wewnętrzne odczuwanie, widzenie.

Kiedyś miałam swój własny ogród i praca w nim była dla mnie ogromną przyjemnością… mogłam się w nim zrelaksować, doenergetyzować, a nawet medytować, aby się wyciszyć. Piękno kwiatów sprawia, że ludzie się godzą, zaprzyjaźniają. Kwiaty podarowane ukochanej osobie są wyrazem uczuć, jakie posiada ofiarodawca w stosunku do swojej ukochanej, której nie ma odwagi wyznać swoich uczuć. Robi to za pomocą kwiatów, gdyż potrafią wyrazić to, co czuje serce, zastępują słowa, bo kwiaty mają swój własny język, swoją różnorodną symbolikę:

Kolory kwiatów i ich znaczenie / symbolika:

Zarówno rodzaj kwiatu, jak i jego kolor ma swoją symbolikę. Używamy „mowy kwiatów” po to, aby wyrażać to, co czujemy, swoje emocje, uczucia, których nie potrafimy tak dobrze przekazać, jak robią to kwiaty.

Znaczenie koloru:

 • biały – niewinność i dobre zamiary,
 • czerwony – miłość,
 • pomarańczowy – erotyka, seksualność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wrażliwość,
 • żółty – oznaka zazdrości,
 • różowy – wyraz sympatii,
 • niebieski – wierność, przyjaźń,
 • liliowy – kontakt ze sferą duchową, wartości etyczne, miłość uniwersalna.

Znaczenie poszczególnych kwiatów:

 • Anturium – piękne czerwone kwiaty w kształcie serca. Według legendy w starożytnej Grecji były strzałami Kupidyna dla zakochanych. Są również kwiatem „uroczystości”, symbolem szczerego uczucia, przyjaźni.
 • Astra (różowa, czerwona, fioletowa, biała) – symbolizują mądrość i wiarę. W mitologii greckiej kwiaty te były układane na ołtarzach w darze dla bogów.
 • Azalia (biała, różowa, łososiowa, liliowa…) – jest symbolem opieki, tęsknoty, elegancji, bogactwa, kobiecości i piękna.
 • Bratek – jest wyrazem pamięci o obdarowanej osobie, przypomnieniem o tym, że zależy nam na niej i chcemy, aby ów osoba o nas nie zapomniała.
 • Chaber – symbolizuje wierność i stałość.
 • Chryzantema – symbolizuje jesień, smutek, szczęście, wierność, uczciwość, przyjaźń. Mają różne znaczenie symboliczne w zależności od kraju i danej kultury. Jest kwiatem nagrobnym.
 • Frezja – symbolizuje wiosnę, przyjaźni i niewinność.
 • Gerbera – symbolizuje wiosnę, piękno.
 • Goździkróżowy symbolizuje wdzięczność i miłość do matki; biały symbolizuje czystość, niewinność i powodzenie; czerwony symbolizuje miłość i przywiązanie. W Polsce w latach 70-tych kwiaty te wręczano kobietom z okazji Święta Kobiet i Dnia Matki.
 • Hiacynt – kwiat o bardzo silnym zapachu, symbolizuje sport i zabawę, a także zazdrość i smutek.
 • Hibiskus – symbolizuje miłość i pożądanie.
 • Hortensja (niebieska, fioletowa, biała, różowa) – jest symbolem zrozumienia, uczciwości, wdzięczności, również symbolem bogactwa.
 • IrysBiały kojarzony jest z czystością, fioletowy to symbol mądrości, niebieski to wiara i nadzieja, żółty to pasja. Różnokolorowy bukiet irysów to symbol przyjaźni, lojalności, miłości. W Chinach symbolika tych kwiatów to upamiętnienie rodziców, przodków, przekazanie szacunku dla nich, odpędzenie duchów.
 • Konwalia – symbolizuje czystość serca, pokorę, szczęście.
 • Lilia – pomarańczowe – symbolizują pasję; żółta – symbolizują radość; biała symbolizuje długotrwały związek, dziewictwo, skromność, optymizm, pokój, szczęście. W Chinach bukiety lilii są wręczane nowożeńcom oraz symbolizują narodziny dziecka. W wieńcach i wiązankach pogrzebowych są symbolem religijnym. Są także dobrym prezentem na każdą okazję.
 • Magnolia – piękny duży kwiat o charakterystycznym zapachu, symbolizuje szlachetność i godność, siłę życiową przyrody.
 • Makczerwone symbolizują przyjemność, zainteresowanie, natomiast żółte to sukces.
 • Malwa – symbolizuje uczucia tęsknoty za naturą.
 • Margaretka – symbolizuje cierpienie i krzywdę.
 • Niezapominajkabłękitny kwiatek symbolizujący „wielką miłość” i wspomnienia.
 • Paproć – symbolizuje szczęście i dobrobyt.
 • Pelargonia – symbolizuje pragnienie szczęścia, ale również naiwności i rozczarowania.
 • Piwonia – symbolizują wstyd, również radość, czerwień płatków to przyjemność, natomiast żółte piwonie to sukces i bogactwo. W Chinach piwonia to „Królowa Kwiatów”, czyli symbol bogactwa. W Japonii piwonia jest symbolem honoru i odwagi. W Tajlandii kwiaty piwonii mają podwójną symbolikę, bukiet jest życzeniem szczęśliwego małżeństwa, ale także wstydu.
 • Róża – biała symbolizuje czystą i szczęśliwą miłość oraz szacunek; czerwona jest symbolem miłości, namiętności, piękna i odwagi; herbaciana symbolizuje podziw; różowa symbolizuje szczere oddanie w miłości; żółta symbolizuję prośbę o odwzajemnienie miłości.
 • Słonecznik – symbolizuje oddaną miłość, lojalność, natomiast drugie znaczenie, to pycha i niewdzięczność.
 • Stokrotka – symbolizuje niewinność, miłość, czystość i łagodność, przywołują radość i dobrobyt.
 • Storczyk (orchidea) – często wykorzystywane w bukietach ślubnych (z powodu ich piękna), symbol przywiązania, uczuć, związku, a także luksusu i bogactwa.
 • Tulipan – symbol wiosny, nadziei, zaufania, marzeń, dostatku i bogactwa, postrzegane są jako symbol nowych możliwości i zmiany. Występują w wielu kolorach, z których każdy to inna symbolika.
 • Wrzos – Przyciągają szczęście i fortunę, wytwarzają pozytywną energię, którą napełnia się nasz dom, są również symbolem piękna, podziwu i szacunku.
 • Żonkil – pachnące kwiaty z delikatnymi płatkami, symbol wiosny, nowego początku, życia, bogactwa. W kulturze chińskiej są symbolem szczęścia.

„Pytasz mnie, dlaczego kupuję ryż i kwiaty?
Kupuję ryż do życia i kwiaty, aby mieć powód do życia”
(Konfucjusz)

Kolorowe kwiaty są idealnymi dyplomatami. Łączą ludzkie serca i potrafią je pojednać. Roztaczają atmosferę pokoju, równowagi i delikatności. Dla mnie kwiaty to różne osobowości, gdyż każdy z nich wywołuje w nas innego rodzaju odczucia / emocje. Bardzo ciężko oprzeć się urokowi tych pięknych roślin. Także kwiaty doniczkowe mają swój urok i czar. Choć nie zawsze mają piękne kwiaty, za to ich kolorystyka, kształt, wielkość liści jest różnorodna (jest z czego wybierać). Kwiaty doniczkowe to wspaniała alternatywa dla tych, którzy nie posiadają ogrodu… a nawet jeśli ktoś go ma, to nie ma żadnych przeciwwskazań do posiadania roślin doniczkowych, które także mają bardzo pozytywny wpływ na domowników. Jeśli mamy kogoś, komu chcemy okazać swoją wdzięczność, sympatię, czy miłość podarujmy takiej osobie kwiaty (najlepiej takie, które sami wyhodowaliśmy np.: w swoim ogrodzie, na parapecie, czy balkonie).

Dziękuję Matce Ziemi, że daje życie i wspiera je… oraz dziękuję wszystkim kwiatom za to, że wspierają nas i umilają nam życie 🙂


Meggi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *