Leczenie kolorami (koloroterapia / chromoterapia)

Koloroterapia (inaczej chromoterapia) – jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Pierwszymi ludźmi, którzy przypuszczali pozytywny wpływ kolorów byli mieszkańcy Egiptu, Indii i Chin. Współczesna koloroterapia wykorzystuje zdobycze nowoczesnej techniki i zajmuje jedno z wiodących miejsce wśród metod medycyny alternatywnej (niekonwencjonalnej). Jest jedną z najtańszych, najbezpieczniejszych metod terapeutycznych. Ma być stosowana, jako metoda leczenia uzupełniającego, wspomagająca podstawowe metody lecznicze. (Wikipedia)

Od dzieciństwa fascynowała mnie różnorodność kolorów, a żyjąc na łonie natury, byłam nimi otoczona ze wszystkich stron. Jedne z nich lubiłam bardziej a inne mniej. Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, jednak paleta ich na przestrzeni miesięcy, lat może się zmieniać w zależności od naszego stanu psychicznego i fizycznego. Kolory mają duży wpływ na nasz umysł, psychikę, a poprzez nią na poszczególne organy i całe ciało. Dla mnie kolor jest jak impuls, który poprzez oczy zostaje przesłany do mózgu. Kolory dają nam wiele informacji i mają na nas dobroczynne działanie (szczególnie te jasne i „świetliste”), poprawiają nasze samopoczucie.

Lubię towarzystwo kwiatów, jak i rozmowy z nimi… nie tylko ich kolor przyciąga moje oczy, ale również zapach oraz kształt. Esencje kwiatowe pozytywnie wpływają na człowieka. Kolory są narzędziem, których używamy, by wyrazić nasze uczucia, emocje, pragnienia itp. Poprzez kolor np. kwiatów w bukiecie wyrażamy miłość, tęsknotę, wdzięczność. Malarz używa kolorowych farb do wyrażenia siebie samego. Dla naturopaty kolory są jednocześnie elementem diagnozy, jak i lekarstwem. Kolory są w stanie wywoływać stany takie jak: szczęście, radość, przyjemność, wdzięczność, czy niepokój, lęk. Całą paletę kolorów mamy zapisaną w naszej podświadomości, osobistych przeżyciach, doświadczeniach. Kolory potrafią pokazać, jakie mamy przekonania, kim jesteśmy, jak również i różnice kulturowe. Barwy można łączyć w dowolny sposób (jest bardzo wiele kombinacji). Poprzez podświadomość przemawiają one do nas swoim własnym językiem i dzięki temu wiemy, czego potrzebuje nasza dusza, aby sobie pomóc w drodze przez życie.

Przed laty korzystałam z uzdrawiających esencji Dr. Bacha. Dzięki esencjom mogłam się psychicznie odprężyć i zharmonizować. Działają one kojąco na naszą psychikę, jak i na nasze emocje. Pamiętajmy, esencje nie są lekarstwem, są nośnikiem informacji energetycznych, które zawarte są w roślinie. Wszystkie żyjące organizmy, także rośliny, są otoczone wibrującym polem energii. Jeśli w naszym życiu sytuacje stresowe trwają długo, to jesteśmy psychicznie napięci, wtedy równowaga pomiędzy emocjonalną energią wewnętrzną człowieka i światem zewnętrznym zostaje zaburzona. Emocje nisko wibrujące (negatywne) przeważają i „okradają” nas z życiowej energii czego konsekwencją jest brak balansu. Jeżeli taki stan trwa przez dłuższy czas, to pojawia się choroba. Esencje kwiatowe przenoszą do organizmu swoje własne wibracje i energie (wyrównują w ten sposób w nas ubytki energetyczne i przyczyniają się do naszego emocjonalnego zharmonizowania).

Esencje Bacha są pomocne w uzdrawianiu kilku rodzajów stanów psychicznych, które powodują zakłócenia emocjonalne:

 • strach, lęk,
 • nadwrażliwość,
 • niepewność,
 • brak zainteresowania otoczeniem,
 • samotność,
 • zniechęcenie,
 • nadmierna troskliwość,
 • obawy.

Warto również zainteresować się kwiatoterapią, jest to skuteczna metoda leczenia, gdyż kwiaty same w sobie bardzo pozytywnie wpływają na człowieka (wszystkie kolory z natury działają na nas pozytywnie). Jak wiemy, samo patrzenie w błękitne niebo jest bardzo uspakajające (wyciszające). Osobiście koloroterapię uważam za wspaniałą bezbolesną terapię, gdzie spektrum kolorów wpływa na nasz stan fizyczny, emocjonalny i psychiczny. Jest to metoda, która przywraca nam balans, pogodę ducha, radość z istnienia i pomaga nam cieszyć się życiem.

Kolory są radością i mają właściwości lecznicze, ponieważ oddziałują na naszą duszę – wspaniale wpływają na nasze stany emocjonalne / psychiczne, a jak wiemy nasze zdrowie psychiczne ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Sama stosuję terapię kolorami (wewnętrznie i zewnętrznie) na sobie i moich klientach, szczególnie w jesienne i zimowe dni.

Terapia kolorami wspomaga naszą witalność, a tym samym samoleczenie organizmu. Holistycznie skuteczna terapia kolorami stosowana jest w profilaktyce chorób lub jako terapia towarzysząca przy zaburzeniach psychicznych i fizycznych. Kolory działają nie tylko przez nasze oczy. Ostatnie badania dowiodły, że na generowane przez nie fale reagują również inne struktury ciała. W szczególności różne kolory wpływają na wegetatywny układ nerwowy i ściśle z nim współpracujące gruczoły. Ma to kompleksowy wpływ na cały nasz organizm.

Koloroterapia może wpływać korzystnie na wiele dolegliwości i chorób: dolegliwości reumatyczne, napięcie mięśni, osłabienia i choroby narządów, nerwowość, lęk i niepokoje, choroby układu mięśniowo-szkieletowego i wiele innych. Podobnie jak w przypadku ludzi, gdzie naświetla się punkty akupunkturowe na ciele, także w medycynie weterynaryjnej stosuje się różnego rodzaju filtry (np. kolorowe) do terapeutycznego napromieniania określonych części ciała lub do harmonizacji meridianów… w efekcie zaburzenia energetyczne są eliminowane.

Zakres kolorów i ich działanie

W chromoterapii wykorzystuje się siedem podstawowych barw tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Każdy kolor ma swoją energię, drga swoją częstotliwością, posiada konkretną długość fali (ma swoje miejsce w paśmie widma). Wszystko to można przekazać organizmowi np.: intensywna czerwień: dodaje motywacji i energii, działa rozgrzewająco, aktywuje; pomarańczowy: pomaga w momentach przygnębienia / smutku; zielony: promuje kreatywność i pomaga przy wahaniach nastroju, działa kojąco na nerwy; turkusowy: pomaga poradzić sobie ze zmartwieniami i stresem; niebieski: działa przeciwbólowo i wspomaga gojenie się ran, schładza i uspakaja itd.

Sposoby kontaktu z kolorami i wprowadzenia ich do ciała

Istnieją różne sposoby (możliwości) kontaktu z kolorami (wewnętrzne i zewnętrzne) – można je wprowadzać do ciała poprzez oczy (np. poprzez tablice kolorów lub naświetlanie kolorowymi lampami) albo specjalnym długopisem z końcówką zakończoną wypukłym, albo szpiczastym kryształem (szpiczaste zakończenie służy do akupunktury, a wypukłe do naświetlania czakramów i miejsc chorobowych na ciele). Również można wprowadzać w swoje ciało kolor jedząc odpowiednią (zabarwioną) żywność czy pijąc kolorowe napoje (zdrowe soki). Możemy programować wodę stawiając ją na kilka godzin na kolorowym kartoniku lub przykryć szklankę kolorowym szkłem i postawić ją na słońcu np. na parapecie okiennym. Tak doenergetyzowaną wodę wypijamy w ciągu dnia napełniając się wibracją danego koloru. Innym sposobem na programowanie i ładowanie energetyczne wody jest wkładanie do niej szlachetnych kamieni (musimy oczyścić je przed włożeniem do wody). Również istotne jest noszenie kolorowych ubrań, biżuterii z kamieni szlachetnych czy posiadanie sprzętu domowego o odpowiedniej barwie… niektórzy stosują również barwne kąpiele (zabarwiając wodę odpowiednią substancją), albo podczas kąpieli napromieniowują ją kolorowymi lampami. Wizualizacja konkretnego koloru podczas medytacji również może okazać się dla nas pomocną techniką w dążeniu do większej harmonii… również bardzo korzystne dla naszego wnętrza jest przebywanie na łonie natury np. w ogrodzie pełnym barwnych kwiatów.

Koloroterapia wspiera konwencjonalne metody leczenia, jest ona wykorzystywana w wielu klinikach na całym świecie np: w ośrodkach medycyny estetycznej, gabinetach kosmetycznych, w gabinetach odnowy biologicznej SPA. W wielu sanatoriach jak i w gabinetach rehabilitacyjnych (pourazowych) stosuje się zabiegi naświetlania kolorowym światłem lamp.

Kolorowanie i malowanie jest świetną zabawą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. To nie tylko zabawa, ale i terapia antystresowa. Na rynku można znaleźć duży asortyment czarno-białych książek do kolorowania, które posiadają różne wzory, motywy, mandale itp. Kolorowanie bardzo relaksuje, odpręża, poprawia kontrolę własnych emocji. Jest to swojego rodzaju medytacja. Wspaniale wpływa na system nerwowy, a także na regulację procesów oddychania, a nawet na bicie naszego serca. Pomaga nam skupić się i zapomnieć o troskach (problemach) dnia codziennego. Sprzyja poprawie pamięci. Po kolorach (jakie używane są do malowania) można odczytać stan emocjonalny i psychiczny danej osoby. Poprzez kolory wyrażamy samych siebie, nasze wnętrze, emocje (nawet te najbardziej ukryte, nam nieświadome, które poprzez kontakt z kolorami potrafią się uzewnętrznić). Nie da się ukryć, że każdy kolor w jakiś sposób na nas wpływa, stymuluje nas, oddziałuje na naszą osobowość.

Carl Gustav Jung uważał malowanie i kolorowanie za najlepsze narzędzie do wyrażania emocji. Sztuka kolorowania łączy nas z emocjami, jak również pomaga nam skontaktować się z naszym wewnętrznym „ja”, które jest w podświadomości. Kolorowanie w ciszy i spokoju wydobywa z nas najbardziej ukryte myśli i uczucia. Nazywał on ten proces sztuką duchową. Mandale mają formę koła, ponieważ prezentują one kosmos, nasze wnętrze, które zaczyna się w środku i stopniowo się rozprzestrzenia. Za pomocą rysunku odnajdujemy uczucie wolności, możliwość wewnętrznego wyrażenia się, które pomaga nam w kanalizowaniu emocji i uwolnieniu stresu.

Terapia kolorami wspomaga leczenie między innymi:

 • chorób układu krążenia (niedociśnienie, nadciśnienie tętnicze, choroby wieńcowe),
 • chorób układu pokarmowego (cukrzyca, otyłość),
 • chorób układu oddechowego
 • chorób układu nerwowego (bóle i zawroty głowy, nerwice, stres, zaburzenia psychiczne, depresje),
 • schorzenia kręgosłupa,
 • nerwobóle,
 • dolegliwości kobiece,
 • dolegliwości nerek,
 • dolegliwości układu moczowo-płciowego,
 • wszelkiego rodzaju dolegliwości oczu (przewlekłe zmęczenie oczu, jaskra, zaćma, zez, dalekowzroczność, krótkowzroczność)
 • dolegliwości skórne, schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, trądzik).

Psychologiczne oddziaływanie kolorów

Jaki byłby świat bez kolorów? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego niebo ma kolor niebieski, a drzewa mają kolor zielony? Ludzie maszerując przez życie często są tak mocno pochłonięci swoimi doczesnymi sprawami, że brak im czasu by zwrócić uwagę na kolory, które ich otaczają. Wprawdzie widzą je, ale nie rejestrują, ani nie są świadomi jak dobroczynne oddziaływania one na nich mają. Niektórzy tak mocno są pogrążeni w depresji (lub innym negatywnym stanie), że wszystko postrzegają w odcieniach szarości i czerni. Człowiek za pomocą odpowiedniego koloru może ochronić się przed depresją / smutkiem. Jeśli dziecko jest wychowywane w środowisku, w którym brak jest kolorów, wpływa to nie tylko na jego rozwój intelektualny, ale i psychiczny.

Mamy trzy podstawowe kolory: czerwony, niebieski i żółty. Jeśli zmieszamy żółty z niebieskim da nam to kolor zielony, zmieszanie żółtego z czerwonym da pomarańczowy, natomiast efektem zmieszania czerwonego z niebieskim będzie kolor fioletowy. W zależności jakiego odcieniu koloru dodamy, otrzymamy inny kolor… np. jeśli chcemy uzyskać ładny kolor zielony czy fioletowy potrzebujemy różnych odcieni błękitu. Mieszanie kolorów to prawdziwa magia, której efekty często zaskakują.

KOLOR CZERWONY

Czerwień jest jednym z trzech podstawowych kolorów i występuje w niezliczonych kombinacjach między innymi w kolorze fioletowym, magenta, kominkowym, szkarłatnym, od cynobru do łososiowego – odcienie czerwieni wahają się od pomarańczowego do fioletowego.

Mówi się, że kolor czerwony ma wyższy priorytet w naszej percepcji (to kolor mocy i emocji). Osoby noszące czerwone ubrania są postrzegane jako bardziej pewne siebie i dlatego przyciągają więcej uwagi. Z tego powodu czerwony jest również używany jako kolor sygnałowy, na przykład do sygnałów ostrzegawczych, to kolor agresji. Czerwony jest ulubionym kolorem dzieci. Jest on kolorem, który ma dwuznaczną interpretację. Z jednej strony symbolizuje niebezpieczeństwo, wymaga szybkiego skupienia uwagi – natomiast z drugiej strony, korzystnie działa na nasze zmysły. Wybalansowana czerwień symbolizuje zdrowe emocje i udane związki, natomiast niewybalansowana mówi nam o nierównowadze emocjonalnej, nadwrażliwości i braku poczucia przynależności.

Znaczenie czerwieni jako koloru elementów

Element ognia jest powiązany z czerwienią, dlatego jest on kojarzony z ciepłem, krwią, wybuchowym temperamentem, czy wstydem (rumieniec).

W kontekście religijnym wiązany jest z krwią Chrystusa / baranka ofiarnego. Czerwone jabłko jest symbolem grzechu pierworodnego. Starożytne wizerunki diabła często ukazywały go w tym kolorze (ma to związek z faktem, że był z nim połączony śmiertelny grzech gniewu, a także pożądanie seksualne).

W dzisiejszych czasach ludzie często kojarzą czerwień z bardziej erotycznymi emocjami. W znaczeniu grzesznym czerwień jest przede wszystkim kolorem namiętności (w sensie pozamałżeńskiego romansu). Czerwone serce jest powszechnym symbolem miłości. Połączenie miłości i cierpienia jest głównym znaczeniem czerwonego serca, które jest czasami przeszywane strzałą. Czerwień uważana jest za afrodyzjak.

W starożytności greckiej i rzymskiej czerwień kojarzyła się z mocą i siłą. Wojownicy nosili czerwone ubrania jako wyraz uznania dla ich zaangażowania bojowego (było to również wezwanie do walki i przemocy). W tym przypadku kolor czerwony oznaczał pasję, odwagę, męczeństwo i determinację.

Kolor czerwony mówi nam o potrzebie aktywności zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej. Może to być także informacja o niskim ciśnieniu (jeśli je miałam, to ubierałam się w czerwone ubrania – bluzkę, szal). Trzeba uważać, aby nie przedobrzyć (dotyczy to wszystkich kolorów) z czerwienią, gdyż z tego faktu może pojawić się u nas agresja.

W kontekście politycznym kolor czerwony symbolizował chęć walki wyznawców komunizmu. W kulturach zachodnich kolor czerwony oznacza ogień, ciepło i pasję. Był to kolor, który był także zarezerwowany dla duchownych.

Kolor czerwony na pozytywnym biegunie: daje siłę i wiarę w siebie, wzmacnia kontakt cielesny, energetyzuje, przez wielu uznawany jest za kolor miłości… natomiast jego negatywna strona pobudza i robi człowieka agresywnym / nerwowym.

Pozostałe informacje o kolorze czerwonym

Czerwień to kolor, który jest dwuznacznie interpretowany. Z jednej strony symbolizuje niebezpieczeństwo, wymaga szybkiego skupienia uwagi – z drugiej natomiast korzystnie działa na nasze zmysły. Czerwony jest dominującym i bardzo dynamicznym kolorem, daje poczucie szczęścia. Jest to kolor związany z życiem. Podnosi adrenalinę i wewnętrzną aktywność. Ciemniejsze odcienie tego koloru stosuje się w pomieszczeniach relaksacyjnych jak i w sypialniach. W Chinach czerwony jest kolorem dobrobytu, natomiast w Indiach panna młoda podczas ślubu zakłada czerwone sari (saree). Czerwone kamienie szlachetne to: rubin, koral, rodolit, turmalin, granat (który ma zdolności czyszczenia krwi). Jest to kolor pierwszej czakry (podstawy).

KOLOR POMARAŃCZOWY

Kolor pomarańczowy jest ciepłym, pobudzającym energetycznym kolorem i bardzo pozytywnie na nas wpływa. Jest kojarzony ze współczuciem, pragnieniem życia, erotyką, uważnością. Kojarzy się nam z zachodami słońca. W terapii mówi się, że pomarańczowy jest kolorem „otwierającym” (otwiera entuzjazm, wzmacnia pewność siebie, uwalnia od blokad, pobudza naszą kreatywność, poprawia funkcjonowanie intuicji). Jest żywy, „promieniuje”, dlatego w terapii ma stymulujące działanie. Pomarańczowy dla introwertyków (i nie tylko) jest kolorem poprawiającym samopoczucie. Kobiety lubią go bardziej niż mężczyźni. U kobiet ten kolor daje pewność siebie i siłę. Pomarańczowy kolor przeciwdziała melancholii oraz stanom depresyjnym. Takim osobom zaleca się noszenie odzieży w tym kolorze jak i otaczanie się nim w życiu codziennym (czy to w mieszkaniu, czy to w pracy). Poprawia apetyt i zaleca się konsumowanie pożywienia / napojów w tym kolorze ludziom z problemami anorektycznymi. Pomarańczowy kolor pobudza erotycznie. Ludzie, którzy są przepracowani (psychicznie przeciążeni), mogą korzystać z dobroczynnego wpływu tego koloru na własną psychikę. Właściwości tego koloru: równowaga, postrzeganie; negatywna strona: rozproszenie energii. Pomarańcz to kolor drugiej czakry (sakralnej). Kamienie szlachetne w tym kolorze to: bursztyn, pomarańczowy diament, cyrkon, padparadża (szafir).

KOLOR ŻÓŁTY

Kolor żółty to kolor solarny, świetlisty, symbolizuje słońce i kwiaty, niesie ze sobą światło. Ma działanie inspirujące, ożywiające. Symbolizuje siłę, witalność, wiedzę, inteligencję, mądrość, szczerość, radość, szczęście, młodość, zabawę, energiczność, piękno, zmysłowość, pobudza kreatywność, a także symbolizuje zazdrość i zdradę. Lubią go intelektualiści, dodaje ludziom pewności siebie i pomaga w podjęciu decyzji. Żółty to kolor suchy, jaskrawy, szybko męczy oczy, a zarazem jest aktywny, pobudza do działania, dodaje energii. Trochę żółtego jest zalecane smutnym (melancholijnym) ludziom. Informuje nas również o potrzebie kontaktu z innymi ludźmi jak i o potrzebie rozładowania psychicznego napięcia. Może sygnalizować nam także, że boimy się samotności. Pijąc wodę napromieniowaną kolorem żółtym możemy pozbyć się strachu / lęku, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowych spowodowanych sytuacjami stresowymi, oraz bólu głowy. Jeśli jest go za dużo może powodować niepokój, emocjonalną niestabilność. Niezalecany jest jako kolor w pokoju dziecinnym, ponieważ dziecko może być wtedy kapryśne i często płaczące. Jest to kolor trzeciej czakry (splotu słonecznego). Żółte kamienie szlachetne to: bursztyn, cytryn, kwarc, żółty szafir – kamień w takim kolorze jest wspaniały dla ludzi, którzy publicznie przemawiają.

KOLOR ZIELONY

Zielony kolor składa się w 50% z jasno żółtego i w 50% z ciemno niebieskiego. Występuje około 40 odcieni pomiędzy żółtym i niebiesko-zielonym. Zielony jest kolorem natury, symbolizuje dobrobyt, wzmacnia witalność i płodność. Zielony jest uważany za najładniejszy kolor w Islamie (ulubiony kolor Mahometa). Rudolf Steiner w swoich wykładach chwalił kolor szmaragdowy (kolor zdrowienia); uważał, że kolor zielony pozytywnie wpływa na nasze myśli. W naturze dookoła widzimy wiele odmian zieleni (lasy, łąki…). Zielony jest symbolem wiosny, nowego początku, wzrostu. To kolor życia, witalności, harmonii, płodności, nadziei, równowagi, bezpieczeństwa, dobrobytu. Ludzie, którzy połączeni są z naturą kochają ten kolor. Zielony symbolizuje także truciznę, zazdrość, brak doświadczenia. Jest on symbolem zarówno życia jak i śmierci. Kolor zielony był ukochanym kolorem Napoleona. Jest to kolor wilgotny, neutralny, uspakajający, harmonizujący. Podnosi poczucie własnej wartości. Pomaga ludziom mającym silne wahania nastrojów. Ten kolor odpręża i relaksuje wzrok. Jeśli chcemy się zregenerować i naładować swoje „baterie”, to przebywanie w lesie pośród drzew bardzo korzystnie wpłynie na nasze zdrowie psychiczne, jak i na nasze zszargane nerwy. Zieleń stymuluje u ludzi dobroć, serdeczność, leczy klaustrofobię. Zieleń jest kojarzona z naturą (harmonią), gdyż właśnie tam można spotkać wiele odcieni tego koloru. Szmaragdowozielony kolor ma silne właściwości uzdrawiające, nie tylko fizyczny aspekt, lecz również uzdrawia sytuacje życiowe. Jeżeli nagle mamy potrzebę, aby nasza garderoba była w tym kolorze, może to oznaczać, że mamy kłopoty emocjonalne, albo potrzebę skupienia się na samym sobie (jest w nas tęsknota za równowagą wewnętrzną). Zielone kamienie szlachetne dają uspokojenie umysłu i pomagają kontrolować nasze emocje, pobudzają w nas kreatywność jak i podnoszą nasz rozwój intelektualny. Przykładami zielonych kamieni szlachetnych są: szmaragd, peridot, turmalin, zielony szafir, malachit, awenturyn czy agat. Świetlista zieleń jest kolorem czwartej czakry (serca).

KOLOR NIEBIESKI

Psychologiczne działanie koloru niebieskiego: jest to kolor prawdy i mądrości, zwany jest także kolorem czystej świadomości. Jeśli chcemy poznać (odkryć) prawdę o samym sobie i wyrazić ją to ten kolor może okazać się nam w tym nad wyraz pomocny. To on daje nam siłę w trudnych życiowych sytuacjach, w których trzeba podjąć trudną (ciężką) decyzję… eliminuje nasze zniechęcenie i pomaga nam w prawdzie i otwartości mówić o tym, co myślimy i czujemy. Niebieski pomaga pojąć nam prawdę szczególnie wtedy, kiedy jest ona bolesna. Jest to kolor mistyczny, tajemniczy, nie wyczuwa się w nim negatywnych uczuć. Niebieski jest kolorem boskości (hinduski Bóg Wisznu), mądrości, prawdy i ideałów, jak i strachu, oszustwa. W Turcji ludzie noszą niebieski amulet w kształcie oka tzw. oko proroka (chroni on przed urokiem, czyli przed „złymi spojrzeniami” innych ludzi). Ten kolor potrafi u wielu ludzi pobudzić fantazję, chęć przygody / wędrówki lub przywołuję tęsknotę za domem. Z jednej strony niebieski kojarzy się z melancholią, depresją, a z drugiej strony zapewnia również dobre samopoczucie poprzez relaksujący efekt spokoju i otwartości. Jest to kolor, który przyczynia się do głębokiego uspokojenia, spowolnienia myślenia, łagodzi psychiczne napięcia, ma duże działanie chłodzące, pomaga przy zaburzeniach snu. Jest on pomocny przy wyrażaniu naszych myśli w autentyczny sposób. Kto pragnie rozwoju własnej duszy, powinien mieć w swoim otoczeniu kolor niebieski, gdyż jest to kolor nieskończonych możliwości. Tworzy atmosferę współczucia, bezpieczeństwa, życzliwości i pokoju… drugi przeciwny biegun to melancholia, stany depresyjne. Niebieski jest kolorem wskazanym dla wybuchowych ludzi, takich jak cholerycy lub ludzie impulsywni, daje im spokój i cierpliwość. Natomiast jest on „trucizną” dla ludzi depresyjnych, melancholików – jeszcze mocniej pogłębia ich stan. Niebieski jest barwą mokrą, pasywną. Odmiany niebieskiego kojarzą się z np.: czystym niebem, kwiatami (chabry), czy turkusowym morzem itd. Leczniczo kolor niebieski udrażnia. Niebieskie kamienie szlachetne to: akwamaryn, lapis lazuli, szafir, cyjanit, topaz, niebieski diament, turkus, maksiks. Jest to kolor piątej czakry (gardła).

KOLOR INDYGO

Indygo (niebieskofioletowy) daje głęboki spokój, relaks (z tego powodu jest szczególnie polecany ludziom rozdrażnionym). To kolor inspiracji. Tworzy dobre samopoczucie, ponieważ przypomina głębię morza, przez co uspakaja system nerwowy. Kamienie szlachetne w tym kolorze to: szafir, turmalin, diament, topaz, tanzanit. Jest to kolor szóstej czakry (trzeciego oka).

KOLOR FIOLETOWY

Kolor fioletowy bardzo przyciąga uwagę. Związany jest z przysadką mózgową. Symbolizuje tajemniczość, magię, mistycyzm. Jest zimnym kolorem. Idealny dla osób medytujących, będących na drodze rozwoju duchowego (jest kolorem duchowego spełnienia, inspiruje). Ludzie którzy mają wysokie aspiracje z poczuciem własnej wartości lubią ten kolor. Fiolet powstaje z połączenia koloru niebieskiego z czerwonym. W fiolecie spotykają się niebieski (bezuczuciowość, zimno) z kolorem czerwonym, który jest kolorem światła, pełnią życia, nieprzerwanym jego napędem. Niebieski i czerwony często są przyporządkowane żeńskiemu i męskiemu pierwiastkowi. Fiolet jest połączeniem tych dwóch kolorów. Androgynia (z gr. andros „mężczyzna”, gyne „kobieta”) – występowanie u danej osoby cech psychicznych charakterystycznych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Fiolet jest kolorem, który stoi pomiędzy płciami (mężczyźni odrzucają ten kolor, praktycznie nie widzi się ich w ubraniach w tym kolorze). Jeśli przeprowadzamy kuracje oczyszczające możemy pić wodę napromieniowaną fioletem, gdyż bardzo dobrze działa na śledzionę. Kamienie w tym kolorze mają właściwości oczyszczające, dodatkowo otwierają umysł, równoważą nasze półkule mózgowe, wnoszą do naszego życia balans, harmonię, relaks oraz pomagają ludziom z problemami depresyjnymi, czy cierpiącymi na bezsenność. Przykładami kamieni szlachetnych w tym kolorze to: ametyst i turmalin. Jest to kolor siódmej czakry (korony).

KOLOR BIAŁY

Kolor biały symbolizuje: czystość, niewinność, prostotę, naiwność, nieskazitelność, dobroć i pokój (symbol białego gołębia). Może właśnie dlatego w wielu krajach jest on kolorem sukni ślubnej panny młodej, ponieważ symbolizuję cnotę i czystość, W Chinach jest on kolorem śmierci, pecha, natomiast na weselach dominuje kolor czerwony. Jest sumą wszystkich kolorów tęczy. Symbolizuje także potrzebę przestrzeni dla siebie i docenienia nas przez innych. Biel jest przeciwieństwem koloru czarnego (dzień – noc, światłość – ciemność). Biel to także nicość, pustka. Używając białych kamieni utrzymujemy harmonię pomiędzy duchem i ciałem. Białe kamienie wzmacniają działanie innych kamieni, dlatego też widzimy je w biżuterii w połączeniu z kamieniami w innych kolorach. Przykładami białych kamieni szlachetnych są: diament, perła, kryształ górski, biały szafir, opal.

KOLOR SREBRNY

Kolor srebrny jest przeciwieństwem koloru złotego. Symbolizuje Księżyc jak i energię kobiecą (wrażliwość, stabilność, domowe bezpieczeństwo, współczucie, kreatywność, miłość do świata, uczucie – to co w sercu). Jest to kolor intuicji, potencjału. Symbolizuje również: magię, tajemnice, okultyzm. Pozytywne właściwości koloru srebrnego to: mądrość i domowa równowaga; negatywny aspekt to: brak współczucia oraz równowagi w energii domowej. Srebro używane jest w jubilerstwie jako oprawa do kamieni.

KOLOR ZŁOTY

Kolor złoty to alchemiczne słońce… jest to ciepły, przyjemny kolor. To energia męska, cechuje się niezależnością, samowystarczalnością, posiada cechy biznesowe, kładzie nacisk na intelekt (to, co w głowie), sprawczość. Jest to kolor obfitości, inteligencji i niezależności, pomaga zmienić nam negatywne nawyki myślowe i zastąpić je pozytywnymi, wzmacnia pewność siebie. Złota biżuteria (w nie za dużych ilościach) może powodować samotność. Kolor złoty może pomóc nam uruchomić w nas nasz ukryty potencjał. Z jednej strony kolor złoty pobudza w nas wyższe myślenie (kierujące nas do stawiania sobie wyższych celów / samowystarczalności)… natomiast z drugiej strony może rozwinąć w nas samolubność. Kamieniem szlachetnym w tym kolorze jest złoto (ma duże właściwości ochronne).

KOLOR RÓŻOWY

Różowy kolor to symbol prawdziwej (bezwarunkowej, romantycznej) miłości, a nie jak wielu uważa, iż jest to kolor czerwony. Różowy powstaje z połączenia czerwieni z bielą i symbolizuje kobiecość. Kolor różowy to delikatność, romantyczność, intymność, urok, dobroć, życzliwość, czułość, niewinność, zaś negatywna strona tego koloru to samokrytyka i osądzanie innych. Jest to barwa pełna miłości i ciepła (daje równowagę). Różowe światło jest polecane tym, którzy są dla siebie samych bardzo krytyczni. Pomaga także wyleczyć się z przekonania, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, co automatycznie sprawia, że przestajemy porównywać się z innymi. W obecnym świecie istnieje przekonanie, że trzeba być lepszym od innych, więc jest „duży popyt” na ciągłe porównywanie się. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest kimś wyjątkowym, kimś jedynym w swoim rodzaju… więc pozwólmy sobie być sobą. Niektórzy zakładają różowe okulary, aby świat i wszystko dookoła było piękne. Róż to kolor optymistów. Kamienie szlachetne w tym kolorze to: różowy szafir, morganit, rubelit, różowy kwarc, różowy diament.

KOLOR TURKUSOWY

Kolor turkusowy to barwa znajdująca się pomiędzy kolorem niebieskim a zielonym. Jest kolorem optymizmu, wiary w lepszą przyszłość, jest przyjazny, radosny, równoważący emocje i uspakajający ducha… łagodzi poczucie samotności. Turkus symbolizuje ukojenie i prawdę. Bardzo korzystnie wpływa na osoby, które poszukują wewnętrznego spokoju (wyciszenia umysłowego). Szybko łagodzi ból czy zmęczenie. Popycha nas do zmian, czy to sytuacji życiowej (która nie jest dla nas korzystna), czy do zmiany pracy, miejsca zamieszkania, partnera. Pomaga w podjęciu decyzji. Turkus zwany jest również kolorem mądrości oraz prawdy. Daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia (chroni przed negatywnymi energiami). Jest symbolem jasnego umysłu, wody i nieba. Wzmacnia odporność organizmu i działa odprężająco, pomaga w oczyszczaniu organizmu (detoks). W psychologii kolorów kolor turkusowy kontroluje, jak i leczy emocje (poprzez tworzenie poczucia opanowania, stabilności). Tak jak i innych kolorów nie należy go nadużywać, gdyż może to spowodować niezdecydowanie, napięcie, chroniczne zmęczenie (np. pracą zawodową, obowiązkami domowymi), uczucie lęku, a nawet agresję. Kamień szlachetny w tym kolorze to: turkus (zwany kamieniem niebios czy zwycięzców).

KOLOR BRĄZOWY

Brązowy pobudza stabilnością, spokojem, niezawodnością, komfortem i jest bardzo lubiany przez osoby konserwatywne i zorganizowane… dodatkowo obdarowuje wytrwałością w dążeniu do celu. Z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa, ale może również symbolizować zagrożenie (niepewność co będzie jutro), pragnienie i potrzebę stabilizacji w życiu. Tak jak kolor czarny uważany jest za kolor zła, gnicie, kompostowanie, rozkład, śmierć. Jest to kolor jesieni (liście na drzewie o tej porze roku brązowieją). Ludzie, u których w garderobie przeważa kolor brązowy mogą być osłabieni, dlatego takie ważne jest łączenie różnych kolorów, aby się równoważyły. Biżuteria z kamieni brązowych wzmacnia więź z naturą, przynosi stabilizację, dodaje pewności siebie, sprzyja podejmowaniu decyzji i jasnemu myśleniu. Kamienie szlachetne w tym kolorze to: tygrysie oko, kwarc dymny, krzemień pasiasty, brunatny bursztyn.

KOLOR CZARNY

Czarny kolor to całkowity brak światła. To kolor ciszy, tajemniczości, elegancji, indywidualności, stabilności, jest on kolorem władzy, mocy, siły, luksusu. Kojarzy się także z czarną magią (egzorcyzmem), odcięciem czegoś, złem, okrucieństwem, żałobą, śmiercią, kłamstwem, ukrywaniem, niewiernością. Ubrania w tym kolorze nadają elegancji, powagi, formalnego charakteru. Czerń bardzo dobrze komponuje się z innymi kolorami, pokazuje również, że osoba (ubrana w ów kolor) koncentruje się na samej sobie, poszukuje także energii do działania. Jest on kolorem porządkującym wewnętrzną energię oraz pomaga w pokonaniu trudności życiowych. Działa na naszą podświadomość otwierając do niej dostęp. Czarny kolor wizualnie absorbuje inne kolory i dlatego noszenie ubrań w tym kolorze wyszczupla sylwetkę. Odzwierciedla on tęsknotę za miłością. Jest to też kolor wyrażający ból smutku oraz izolację (“nie wtrącajcie się w moje sprawy”). Czerń (tak jak i brąz) jest kolorem, który sprawia, że czujemy się związani z naszą planetą Ziemią. Często ludzie ubierający się na czarno mają ograniczoną przestrzeń osobistą. Czarne kamienie dodają osobie noszące je tajemniczości / zagadkowości. Czarna biżuteria posiada moc ochronną. Czarne kamienie szlachetne to: czarny turmalin, onyks, obsydian, czarna perła, szafir, czy agat.

PODSUMOWANIE:

Świat dookoła nas jest pełen kolorów, dlatego myślę, że nasza piękna planeta Ziemia została tak stworzona, aby cieszyć nimi nasze oczy i naszego Ducha. Dzięki kolorom panuje w niej harmonia i równowaga. Kolory każdej pory roku mają na nas terapeutyczne oddziaływanie… a jak wiemy, natura jest naszym najlepszym uzdrowicielem… więc korzystajmy z niej, jak tylko możemy. Nasza Dusza ma swój ulubiony kolor główny, co nie oznacza, że przez całe życie będziemy lgnąć tylko do jednego koloru (gdy się zmieniamy nasze wewnętrzne kolory i upodobania również to robią). Osobiści wiele razy mogłam zauważyć, że właśnie poprzez kolory moja dusza wyraża się, komunikuje, pokazuje, jak się w danym momencie czuje i czego jej brak i czego ma już dosyć. Kolory są narzędziem, językiem do naszej komunikacji ze światem i innymi ludźmi. Barwy są także pożywieniem nie tylko dla ciała, ale i dla naszej Duszy, która emanuje energią / kolorami. Jesteśmy tęczą, w której kolory mogą się zmieniać w zależności od tego, w jakiej fazie życia jesteśmy (co prywatnie i zawodowo dzieje się w nas). Kolory pozwalają nam uzyskać balans i równowagę życiową.

Jeśli ostatnio na zakupach kupiłeś niebieskie ubranie, to co to dla Ciebie oznacza? Może masz w sobie ukryty, nieświadomy lęk, strach, który poprzez ten kolor chce zwrócić na siebie uwagę? W moim życiu kolory odgrywają dużą rolę, otrzymuję poprzez nie dużo informacji. Niebieski informował mnie o lęku, którego nie byłam świadoma, a który był w mojej podświadomości (bałam się zrobić krok w nieznane w nową przyszłość). Ludzie ubierający się na czerwono nie przyjmują rad i nie lubią, jak ktoś w ich kierunku wysyła krytykę. Każda barwa wprowadza w naszej energii zmiany, lecz nie bójmy się ich, eksperymentujmy, wyrażajmy siebie w kolorowy sposób, pamiętając, że kolory wzmacniają zarówno nasz umysł jak i ciało.

Powiedz mi jakie kolory mają twoje ubrania, jak wygląda wnętrze twojego mieszkania, a ja powiem Tobie kim jesteś. Kolory opisują charakter i cechy człowieka, każdy kolor ma swoje znaczenie psychologiczne, które coś nam mówi o danej jednostce.

Jestem ciekawa, jakie są Twoje spostrzeżenia / doświadczenia z kolorami, jakich w swoim codziennym życiu używasz, czy mają one na ciebie jakiś wpływ? Jeśli masz ochotę się ze mną swoimi myślami w tym temacie podzielić, to będzie mi z tego faktu bardzo miło 🙂


Meggi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *